Jak założyć własną firmę?

Jak założyć własną firmę?Jeśli zastanawiasz się czasami nad założeniem własnej firmy i nie wiesz za bardzo, jak się do tego zabrać, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. W internecie można znaleźć wiele serwisów poświęconych temu zagadnieniu, w szczególności wszystkim formalnościom związanym z rozpoczęciem działalności gospodarczej (np. biznes.gov.pl).

Tutaj zostaną jednak poruszone kwestie bardziej fundamentalne przedstawione w formie 10 praktycznych zagadnień, które warto przemyśleć i wziąć pod uwagę.

1. Zacznij myśleć o firmie

Być może pracujesz gdzieś na etacie i z jakiegoś powodu jest niezadowolony lub niezadowolona ze swojej pracy. Mogą to być na przykład zbyt niskie zarobki w stosunku do Twoich aspiracji. A może nie narzekasz specjalnie na wysokość zarobków, ale chcesz robić coś bardziej ambitnego, nie lubisz podlegać innym lub bezsensownym w Twoim mniemaniu procedurom. A może po prostu czujesz w sobie ducha przedsiębiorczości.

Nawet jeśli praca na etacie sprawia Ci frajdę, daje godziwe utrzymanie i bezpieczeństwo, to pamiętaj że Twoje zarobki nigdy nie przekroczą pewnego pułapu przewidzianego dla określonego stanowiska pracy, nawet jeśli w jakiejś perspektywie będzie to coraz wyższe stanowisko u tego czy kolejnego pracodawcy. Nie wątpię, że ścieżka kariery przy pracy na etacie może być atrakcyjna, ale dotyczy to tylko nielicznych specjalizacji i nielicznych firm.

Pamiętaj ponadto, że kiedy osiągniesz już wiek 40+ czy 50+, to szanse znalezienia kolejnej pracy generalnie maleją. Pogorszy się tym samym również Twoja pozycja negocjacyjna względem pracodawcy, który o tym doskonale wie. Zarobki przestaną rosnąć a kolejna restrukturyzacja firmy może nawet te zarobki uszczuplić. Nawet jeśli pracujesz w dobrze zarządzanej firmie i w fajnym zespole, to nic nie musi trwać wiecznie.

Dlatego od początku swojej kariery zawodowej przynajmniej zacznij myśleć o firmie, aby w zależności od sytuacji być chociaż mentalnie przygotowanym na pracę na swoim.

2. Zdobądź maksimum kompetencji

Póki jeszcze nie masz własnej firmy, wykorzystaj maksymalnie możliwości, jakie daje Ci dotychczasowe zatrudnienie. Rzetelnie wykonuj swoje obowiązki i nie bój się wkraczać w nowe obszary. Ucz się, nabieraj doświadczeń i poznawaj różne narzędzia, które mogą się przydać w każdej kolejnej pracy. Ale, co istotne, wszystko dokładnie analizuj, aby zrozumieć sens wykonywanej pracy i cały skomplikowany proces, w którym uczestniczysz. Dzięki temu dobrze poznasz złożoność istniejących problemów i być może pomysły na to, jak te problemy można rozwiązać w ramach Twojej własnej działalności.

Nie popadaj w rutynę. Pomyśl od czasu do czasu, czy Twoja praca nie mogłaby być bardziej produktywna i co Twój pracodawca mógłby zmienić w swojej firmie, aby działała lepiej. Myśl kreatywnie. Nie bój się dzielić swoimi uwagami z przełożonym i innymi pracownikami, aby mieć informację zwrotną.

Zadbaj o dodatkowe szkolenia zawodowe, które mógłby sfinansować Twój pracodawca. Niezależnie od tego, dużo czytaj i rozszerzaj swoje horyzonty.

W biznesie wiele zależy od szczęścia, ale przydarza się ono tym, którzy są do tego dobrze przygotowani.

4. Marketing internetowy

Umiejętność sprzedaży swoich produktów/usług, to kluczowy warunek sukcesu każdej firmy. Właściciel firmy powinien znać podstawowe zasady marketingu, a wiedzę na ten temat należy zgłębiać już od początku myślenia o firmie i nieustająco.

W dzisiejszych czasach, jednym z najważniejszych i najtańszych kanałów dotarcia do klienta jest internet, dlatego opanowaniu tej technologii warto poświęcić szczególnie dużo uwagi, aby Twoja firma jak najszybciej i skutecznie zaistniała na rynku.

Temat marketingu internetowego jest bardzo szeroki i obejmuje takie zagadnienia, jak tworzenie stron zoptymalizowanych pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO), reklamy internetowe (przede wszystkim Google Ads), pisanie dobrych treści (copywriting), blogi tematyczne (tworzone za pomocą Joomla lub WodPress), czy portale społecznościowe.

Wszystkie te zagadnienia i narzędzia warto poznać jak najwcześniej, aby dzięki nim starać się budować przewagę konkurencyjną. Nie wszystko trzeba robić samemu i część czynności  możesz zlecić innym firmom, których na rynku jest dość sporo. W takim wypadku, ważne jest jednak, żeby wiedzieć przynajmniej o co chodzi, aby wybrać właściwą firmę i właściwie przedstawić swoje wymagania.

4. Zrób pierwszy krok

Założenie małej firmy jest w zasadzie w miarę prostą formalnością, ale zakres problemów, które zaczną się pojawiać może być zniechęcający. Warto zatem założyć nawet najprostszą działalność gospodarczą, aby się z tym wszystkim stopniowo oswajać. Przede wszystkim jednak rzadko się zdarza, aby własna firma od razu zapewniała wystarczające zarobki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest założenie firmy jeszcze podczas pracy na etacie, aby w pewnym momencie, jeśli tylko własna firma się rozwinie, płynnie zmienić źródło swojego utrzymania. Ten okres przejściowy może potrwać od roku do kilku lat.

Wszystko to oczywiście zależy od branży, indywidualnych predyspozycji psychicznych, posiadanych kompetencji i wielu innych okoliczności. Są nieliczne osoby, które zakładają dobrze prosperujące firmy już w wieku dwudziestu paru lat. Inni zakładają firmę tylko po to, aby dorobić sobie do pensji, a dopiero część z nich po jakimś czasie podejmuje bardziej ambitną działalność.

5. Biuro rachunkowe

W dzisiejszych czasach, przynajmniej w Polsce, nie będziesz w stanie samodzielnie rozliczać się z fiskusem i ZUS-em, tak aby mieć pewność, że wszystko przebiega zgodnie z prawem. Musisz znaleźć dobre biuro rachunkowe, które wszystkie te formalności zrobi za Ciebie, co niestety oznacza pewne stałe koszty.

Podczas wyboru biura rachunkowego, zwróć uwagę na to, od czego będą zależały opłaty teraz i w przyszłości. Warto znaleźć takie biuro rachunkowe, które ma duże doświadczenie i chęć doradzania swoim klientom.

6. Otoczenie prawne

Prowadząc działalność gospodarczą podlegasz różnym regulacjom, z których możesz nie zdawać sobie na początku sprawy. I nie chodzi tu tylko o kwestie podatkowe, czy pracownicze, ale przede wszystkim o przepisy związane z produktami lub usługami wykonywanymi przez Twoją firmę.

Każda branża ma swoją specyfikę i masę przepisów, które musisz po prostu poznać. Nie zniechęcaj się jednak. Przepisy tworzą pewien próg wejścia, który da się przejść, chociaż u nie jednego przedsiębiorcy wywołuje to wzrost ciśnienia.

Niektóre regulacje prawne są wspólne dla wielu branż, np. kwestia ochrony danych osobowych Twoich klientów czy kontrahentów (RODO).

Jeśli np. chcesz być producentem zabawek, czy importerem sprzętu oświetleniowego a w zasadzie czegokolwiek, to niemal na pewno Twoja firma będzie musiała składać sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego związane z ochroną środowiska. W tym wypadku, niektóre formalności warto przekazać do wykonania innej firmie, która się w tym specjalizuje, np. tzw. organizacji odzysku.

7. Pracownicy

Jeśli myślisz o założeniu firmy, jako jedynego źródła utrzymania, która nie tylko zapewni Ci dobre utrzymanie, ale i wolność, to prędzej czy później musisz mieć pracowników. Pomyśl np. o wyjeździe na dłuższe wakacje. Czy firma może działać bez Ciebie? Jeśli jedynym stanowiskiem pracy w Twojej firmie jest  tylko Twoje stanowisko pracy, to praca w takiej firmie jest nawet czymś gorszym od pracy na etacie, gdzie masz prawo do urlopu, podczas którego o nic nie musisz się martwić. A co w przypadku dłuższej choroby? Jeśli jest tak, że jak nie pracujesz, to nie zarabiasz, to na dłuższą metę może się to okazać fatalnym pomysłem na życie.

Dobrzy pracownicy, to również ważny kapitał Twojej firmy, dlatego powinni być dobrze traktowani i godziwie wynagradzani. Oczywiście dla firmy raczkującej dopiero na rynku, zatrudnienie nawet jednego czy dwóch pracowników może okazać się zbyt kosztownym pomysłem, szczególnie z uwagi na dodatkowe wysokie koszty pracy (ZUS).

Ważne jednak, żeby kwestię zatrudnienia pracowników w ogóle przewidzieć w strategii rozwoju firmy.

8. Wspólnik

Posiadanie wspólnika w firmie jest kolejną i bardzo ważną kwestią do rozważenia. Częściowo wiąże się to z problemem zastępowalności opisanym w poprzednim punkcie. Przede wszystkim jednak chodzi o to, że samodzielne branie odpowiedzialności za los firmy nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto współdzielić tą odpowiedzialność jeszcze z kimś innym i nawzajem się wspierać.

Często też, konieczność posiadani wspólnika jest związana z kapitałem finansowym (lub rzeczowym) potrzebnym na uruchomienie firmy.

Znalezienie dobrego wspólnika nie jest łatwe. Może to być Twój przyjaciel, ale przede wszystkim powinna to być osoba odpowiedzialna, do której masz pełne zaufanie. Nie musi to być ktoś o takim samym wykształceniu i doświadczeniach zawodowych, co Twoje. Wskazane jest nawet, żeby kompetencje zawodowe, umiejętności, cechy charakteru wspólników były odmienne i uzupełniały się nawzajem.

Firma wieloosobowa oznacza wybór odpowiedniej formy prawnej, czyli rodzaju spółki. W najprostszym przypadku może to być spółka cywilna lub spółka jawna. Aby określić najlepszą formę prawną firmy dla Twojej działalności, poradź się dobrego prawnika lub zasięgnij porady w biurze rachunkowym.

W przypadku spółki, zyski dzielone są w takim wypadku na dwa lub więcej, w zależności od ilości wspólników. Najlepiej, żeby wszystkie udziały były jednakowe, co jest najbardziej zdrową zasadą, chociaż różne są zdania na ten temat.

9. Pomysł na biznes

Wydaje się, że znalezienie pomysłu na dobry biznes powinno być omawiane na pierwszym miejscu. Jednak właśnie nie o to chodzi. Najpierw zdobywaj niezbędną wiedzę i umiejętności, a pomysły czy nawet pasje z czasem same się pojawią.

Pierwszy pomysł i pierwszy biznes może się okazać nietrafiony, co należy traktować, jako rzecz naturalną a nawet pożyteczną. Nie zrażaj się pierwszymi porażkami, traktuj je jako cenne lekcje i ważne doświadczenia. Bądź cierpliwy. Stale szukaj też nisz rynkowych.

Firma, którą kiedyś założysz nie musi być przedłużeniem Twojej obecnej pracy. Przykładowo, jeśli aktualnie pracujesz w firmie budowlanej, to możesz wpaść na pomysł sprzedaży materiałów budowlanych i odwrotnie, działając w handlu budowlanym, może Ci przyjść do głowy pomysł wykonywania określonych usług w budownictwie lub branży pokrewnej.

Nawet wąska specjalizacja może okazać się kluczowa w zupełnie innej branży tylko dlatego, że akurat ona stała się czynnikiem budującym jakąś przewagę konkurencyjną. Jeśli jesteś np. informatykiem, możesz założyć biuro podróży, które będzie zdobywać klientów dzięki świetnej stronie internetowej, czyli dzięki tym Twoim kompetencjom, których inne biura podróży mogą nie posiadać.

Właśnie z tego względu warto prowadzić firmę w ramach spółki dwóch lub więcej wspólników jeśli są oni specjalistami z zupełnie odmiennych branż.

10. Cele firmy

Celem firmy jest zarabianie pieniędzy, czyli osiąganie zysku, który  zapewnia środki niezbędne do utrzymania rodziny (również rodzin zatrudnianych pracowników)  oraz stabilny rozwój. Zysk nie jest jednak celem jedynym, a jak się może okazać, chociaż jest warunkiem koniecznym samego istnienia firmy, to nie powinien być celem głównym.

Bardziej długofalowe myślenie o swojej firmie powinno zakładać, że głównym celem firmy jest dostarczanie wartości dla klientów. Wartością dla klienta jest coś takiego, za co jest on skłonny zapłacić, aby zaspokoić jakąś swoją potrzebę. Dzięki temu poprawia się jego jakość życia, zdrowie czy ogólne zadowolenie.

Takie sformułowanie celu firmy powinno przekładać się nie tylko na odpowiedni przekaz marketingowy, ale przede wszystkim na sposób funkcjonowania firmy, organizację pracy, zarządzanie jakością, motywację do pracy, zarówno Ciebie jak i Twoich pracowników.

Jeśli szukasz pomysłu na dobry produkt czy usługę, pomyśl, jaką realną wartość możesz dostarczyć swoim klientom? Dzięki temu, nie tylko łatwiej znajdziesz klienta, ale zwiększysz szansę tego, że wróci on do Ciebie lub poleci innym klientom. Jest to lepsze podejście, niż nastawienie się na proste i krótkoterminowe zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *