Prawo Laffera

O podatkach, bogactwie i wolności

O blogu

Jestem dociekliwym inżynierem i staram się zrozumieć to, dlaczego nasza gospodarka rozwija się tak wolno a nawet słabnie, dlaczego jest bezrobocie i tak wielu ludzi nie może się normalnie bogacić we własnym kraju. Większość ekonomistów nie potrafi tego jasno wyjaśnić. Nie toczymy przecież żadnej wojny, nie ma żadnego kataklizmu, ani epidemii i jakiejkolwiek innej zewnętrznej przyczyny. Mamy natomiast Unię Europejską, która miała skierować nasz kraj i inne państwa Europy na lepszą ścieżkę rozwojową, a tymczasem jest mizeria gospodarcza, narastające niezadowolenie i ogromne długi. Dotyczy to zresztą nie tylko Polski.

A może problem istnieje w nas samych, w naszej ludzkiej organizacji, w czymś, co z całego serca uważamy może za słuszne, ale niestety nie działa tak, jakbyśmy chcieli?

Model krzywej Laffera jest świetnym punktem wyjścia do dyskusji o gospodarce i o ciągłych problemach budżetowych, które zmuszają rządy do ciągłego zadłużania państwa.  Chociaż efekt Laffera jest problemem dotyczącym wpływów budżetowych w zależności od wysokości podatków, to specjalnie nadałem temu zagadnieniu szersze znaczenie. Efekt Laffera wynika w tym szerszym znaczeniu z wielu różnych negatywnych zjawisk powstałych w gospodarce (która jest przecież zasadniczym źródłem wpływów do budżetu), gdy rząd próbuje bez złych intencji coś "przedobrzyć".

Wszystkich czytelników zachęcam do komentowania powstających wpisów. Będę również wdzięczny za popularyzację zamieszczanych artykułów (linków) na forach internetowych, portalach społecznościowych i innych serwisach.

Mimo wszystko, mam nadzieję, że nasza gospodarka całkiem nie stopnieje :).

Adam Baraniecki
Pod krzywą śnieżną

 

Wyjaśnienie:
Tematyka blogu prawolaffera.pl nie odnosi się do postaci i poglądów Artura Laffera, amerykańskiego ekonomisty, od którego nazwiska przyjęło się określać model krzywej Laffera.

Komentarz do: “O blogu

  1. Świetny, świetny blog! Szczególnie dla osób zainteresowanych produktywnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *